Як найкраще зберігати лікарські трави

Зібрати правильно цілющі трави – це лише півсправи. Наступним важливим етапом є їх зберігання. До цього процесу потрібно поставитися з великою відповідальністю.

Якщо не дотримуватися всіх умов, що потрібні для зберігання трав, не вдасться мати в запасі цінний народний лікувальний засіб. Прострочені рослини, ті, які набрали вологи й втратили природний аромат, навряд чи зашкодять здоров’ю, але корисними точно не будуть.

Правильне зберігання цілющих трав

Зберігаючи цілющі трави необхідно пам’ятати, що потрапляння променів сонця здатне зруйнувати «важливі» для здоров’я людини біологічні елементи рослин. Крім того, засіб для цілющого чаю слід зберігати:

  • в чистому приміщенні, де сухе повітря й прохолодна температура (до +18 ⁰С), також вона повинна мати хорошу циркуляцію повітря;
  • в відсортованому один від одного вигляді (особливо, якщо рослини мають високу концентрацію ефірної олії або ж токсичність або отруйність).

Дуже добре, коли є можливість зберігати трави в підвішеному стані, тобто, в пучках. Таким чином, вдається краще зберегти їх корисні властивості.

Місце й тара для зберігання трав

Дуже добре, якщо є можливість зберігати сировину для лікувального чаю в коморі. У ній легше підтримувати необхідні умови. Також можна розвісити траву в пучках або в подрібненому вигляді в полотняних мішечках на горищі, мансарді, або веранді. Саме основне, про що необхідно подбати – це, щоб на фітопродукт не потрапляло сонце. Тому для зберігання трав можна виділити окрему шафу. Сировину потрібно розмістити в скляні, бляшані або керамічні банки з кришками. У тарі, що герметично закривається, слід зберігати трави, які мають токсичність і містять отруйні елементи (болиголов, чистотіл, омела та інше).

Для зберігання квітів, листя, коріння та кори в подрібненому стані найкраще підійдуть мішечки, зроблені з натуральної тканини. Такий матеріал пропускає повітря. Також лікувальні трави можна зберігати в картонних або дерев’яних коробках або в плетених туесках.

Категорично заборонено зберігати фітосировину в целофановій або пластиковій тарі. У ній трава не зможе «дихати» й відволожиться, від цього запліснявіє або почорніє.

Довше зберегти якість сухих рослин допоможе спеціальний вакуумний пакет із зіп-застібкою. Кожну упаковку з лікувальною сировиною необхідно підписати, щоб знати, коли вона вже буде непридатною до вживання.

Терміни зберігання цілющих трав

Досвідчені травники вважають, що максимальну лікувальну ефективність рослини мають протягом 1 року, максимум до 2 років. А ось кора, бульби та коріння цілющу властивість зберігають до 3 років, а деякі (кровохлібка, перстач, солодка, бульби зозулинця, кора дуба, крушини) й 5-6 років.

Трави, період зберігання яких закінчився, не варто відразу ж викидати, вони можуть «подарувати» ароматну ванну, але приймати їх усередину, вже не варто.

Ще варто нагадати про те, що яким би смачним не був той чи інший чай, зловживати ним не варто, тому що кожна рослина – це лікувальний засіб, який, крім корисного впливу, має ще й побічний ефект.

Див. відео “Зберігання лікувальних трав – умови та терміни”: