Щедрий вечір або Старий Новий рік - історія та традиції свята в Україні

Щедрий вечір в Україні або Старий Новий рік – історія та традиції свята

В ніч з 13 на 14 січня люди в Україні святкують два свята, що дивним чином співпали і у свідомості багатьох злилися в одне. Ці свята це добрий Старий Новий рік та Щедрий Вечір. Так чим же вони відрізняються, що за свято, як і коли Щедрий Вечір святкують в Україні, які народні традиції святкування – про це і піде розповідь у цьому пості.

Якого числа Старий Новий рік

Старий Новий рік це достатньо молоде свято, яке з’явилося на початку минулого століття, після того, як світ перейшов з юліанського календаря на григоріанський. Російська православна церква відмовилась приймати нове літочислення, завдяки чому і утворився розрив у даті святкування Нового року. На сьогодні вона складає 14 днів. Саме тому це дивне свято – Старий Новий рік – святкують в ніч з 13 на 14 січня.

Щедрий вечір або Старий Новий рік - історія та традиції свята в Україні

Щедрий Вечір – історія свята

Щедрий Вечір дуже давнє народне свято, що бере початки з дохристиянського часу. У нашого народу зберігся такий міф чи то легенда, згідно якої у Прабога Лада була красуня-донька Миланья (з часом ім’я змінилося на Меланка, Маланія, а теперь просто Маланка). Милу дівчину викрав Змій, а звільнив з полону богатир, що звався Василь-Безпальчик. Молоді люди закохалися і одружились. Таким чином Свято Маланки (13 січня), Щедрий Вечір та День Василя (14 січня) – різні свята, але красиво поєднуються та плавно переходять з одного у друге.

Щедрий вечір або Старий Новий рік - історія та традиції свята в Україні

Щедрий Вечір – традиції святкування в Україні

Як вже зрозуміло з попереднього абзацу, Щедрий Вечір (як і Старий Новий рік) відзначають в ніч з 13 на 14 січня. З самого ранку в день Маланки  жінки починають готувати святкову вечерю. Обов’язково варять Щедру кутю, а не пісну, як на Святий Вечір. Цього разу варять з додаванням вершків, молока, масла, а у деяких місцях і смалець додають. Що готують ще крім куті? Дуже багато ситних м’ясних страв, варять вареники, печуть пироги та млинці… Саме таке багате меню і пояснює чому називається Щедрий Вечір.

Щедрий вечір або Старий Новий рік - історія та традиції свята в Україні

Увечері, як зоря засяє, родина сідає до столу, до Щедрої куті та багатого столу. А щедрувальники збираються у гурти “водити козу”. Водити козу — це головний святковий обряд і походить він з прадавніх часів. У наших предків коза вважалась символом слов’янського бога місяця — Василя. Найдавнішими слов’янськими масками, що використовують щедрувальники, є також Ведмідь, Журавель, Бик, Кінь, Дід та Баба, Чорт, Циган, Єврей, Турок, Жандарм, Лікар. Усі вони розігрували веселі театральні сценки та ігри з піснями і танцями. Щедрувальники ходили селом, співали і щедрували, а за це їх обдаровували пирогами та грошима.

Свято Маланки та Щедрий вечір - історія та українські традиції

В народі існує вірування, що ця новорічна ніч розкриває небо і люди можуть просити у святих все, що їм заманеться. Тому ця ніч наповнена магічними діями і бажанням забезпечити собі добробут на наступний рік.

Ця віршована розповідь дуже гарно описує як святкували Щедрий Вечір в Україні наші предки.

Коли Щедрий вечір настав,
У село Новий Рік завітав.
Цей день Василю присвятили,
Діти селом посівати ходили.
Ввечері парубка обирали,
Його “козою” виряджали,
На голову роги чіпляли,
Кожуха із хвостом одягали.
Є в компанії ще “кіт”,
Це хлопчина п’яти літ.
Він нявчить і сала просить,
На гостинці торбу носить.
До хати ряджені прийшли,
Кажуть – “козу” привели,
Господар їм відмовляє:
“Хай “коза” де хоче гуляє”.
Господиня хату помастила:
“Щоб “коза” мені шкоду зробила?”
І так просить козовод три рази.
Бо вже роги замерзли в “кози”.
“Йдіть уже, “козу” заганяйте,
Тільки весело нам заспівайте.
Пригощу я вас яблучками
Та смачними пиріжками”.
Згодом щедрівники заспівали,
Жваво “кіт” і “коза” танцювали.
Діти смикають “козу” за хвоста,
Тішаться з вус танцюриста “кота”.
“Коза” нишком впала,
Мертвою себе вдала.
А “кіт” ходить нявчачи
Сумний, вусом крутячи.
Наша “померла” пробудилася,
Хутко з підлоги схопилася.
Коза танцювати починає,
А хор щедрівників співає.
Коза гостинців чекає,
До печі ніс задирає.
Хазяїн з комори іде,
Три пожитки несе.
Коли помирає “коза”,
Рік старий кінчає вона,
А як кізонька оживає –
Свято Василя починає.
Родючості символ – “коза”,
Покровителька жита й вівса.
В кого вона побувала,
Там пшениця поспівала!

Більше про українські традиції святкування та щедрування на Щедрий Вечір узнайте із відео. Дуже гарний фільм красиво показав всі три свята.

Не маєте багато часу, то подивіться цю коротку відео-розповідь.

Після опівночі, коли вже Маланка іде – приходить день Василя. Хлопчики та молоді парубки ходять по рідним та сусідам: Василів вітають, житом чи пшеницею засівають, Новий рік віншують. Такий ось він шумний, веселий та ситний Щедрий Вечір в Україні.

Дивіться також: