Свято Маланки

Свято Маланки та Щедрий вечір – історія та українські традиції

В нашій країні свято Маланки відзначають 13 січня і традиції його святкування починаються ще з дохристиянського часу. Сьогодні воно тісно поєднано з іншими улюбленими та всім відомими в Україні святами – Щедрим Вечором, днем Василя та Старим Новим роком. Що таке свято Маланки (мож зустріти Меланка, Миланка та Маланія), як і коли його відзначають, яка історія та народні традиції – про це буде коротка розповідь у цьому пості.

Історія свята Маланки

У церковному календарі 13 січня – це свято преподобної Меланії – меценатки-чорниці, що мешкала у Римській імперії. Але українська Маланка святкується з більш раннього часу. Згідно давньої легенди у божества Лада була донька Миланья – дуже гарна та мила дівчина. Одного дня її викрав злий змій, а звільнив з полону Василь-Безпальчик, за якого вона і вийшла заміж. З того часу і відзначають 13 січня свято Маланки, 14 січня день Василя, а ніч з 13 на 14 січня – Щедрий Вечір. На цей же час припав і Старий Новий рік – свято, якого не є у жодному з церковних календарів, але яке утворилося завдяки церкві. Адже після прийняття григоріанського календаря російська православна церква залишилась на юліанському, що і утворили зміщення в датах. Сьогодні воно складає 14 днів. Така ось давня та цікава історія свята Маланки в Україні.

Народні традиції святкування

З ранку у цей день починають готуватись до святкової Щедрої Вечері. Варять щедру кутю та багато інших смачних та ситних страв. Обов’язково на столі має бути свинина. В давнину це мав бути ціле порося. Адже Василь, що наступає після Маланки (в народі так і казали – Маланка іде Василя за собою веде), вважається їх покровителем і запечене порося на святковому столі розглядалась як пожертва йому.

Таким чином, свято Маланки – це гарний новорічний обряд, що залишився нам від наших предків. Зараз він став просто веселою забавою, новорічним маскарадом. Головну роль у ньому грав і зараз грає хлопець, переодягнений у жіночій костюм — Маланка. Він зображував безпорадну господиню, що все робить абияк: б’є посуд, мастить піч водою, а лави миє глиною, підмітає сміття від порога до середини хати…

Така Маланка ходить від хати до хати зі своїм “почотом” або супроводом, до якого входять орач, сівач, дід, ведмідь, коза, журавель, циган з циганкою і чорт з ріжками.

Свято Маланки

Заходять вони і до тих хат, де збираються дівчата поворожити. Тож їм доводиться питати у них дозволу зайти пощедрувати. Після веселощів хлопці і дівчата разом сідають до столу, після чого ідуть далі щедрувати. Про давні українські традиції святкування Маланки докладно і дуже гарно сказано у вірші.

Як на Щедрий вечір до нас
Завітала Меланка на час.
Диво-дівчина всюди гуляє,
Кожну хату в селі звеселяє.
Ця Меланка сама не ходить,
Все якесь товариство їй годить.
Абияк наряджені парубки
Йдуть щедрувати залюбки.
За Меланку хлопця обирають,
У дівочу сукню одягають.
Вся громада йде до хати,
Просить дозвіл щедрувати.
“Ой, господар, господарочку,
Пусти до хати Меланочку,
Меланочка чисто ходить,
Нічого в хаті не пошкодить.
Як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та накриє.
Добрий вечір!”
Варто цю Меланку показати
Починають з неї глузувати.
Забавляє всіх Меланка –
Безпорадна господарка.
До цих жартів байдужа вона
Не зробить нічого сама,
По хаті сміття розкидає,
Все шкереберть повертає.
“Наша Меланка – неробоча,
На ній сорочка парубоча…
Люди йдуть на жнива,
А Меланка – на пива!
Люди йдуть з серпами,
А Меланка – із склянками!
Люди жнуть по сім кіп,
А Меланка – один сніп!”

Підібрані картинки дають можливість нам уявити як раніше відбувались такі народні гуляння на Маланку.

Більше про історію, традиції та про те що означає свято Маланки дізнаєтесь, якщо подивитесь цю красиву та театралізовану відео-розповідь. Автори фільму наочно показали як свято Маланки плавно переходить у свято Василя. В разі, якщо відео не іде на сайті, просто натисніть на надпис “Посмотреть на YouТube“.

Пропонуємо для перегляду і це коротке відео.

Ось таке воно гарне та веселе свято Маланки в Україні, що плавно перетворюється у Щедрий Вечір та свято Василя!

Дивіться також: