Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Великодні крашанки – як робити крашанки вдома

Головний символ Великодня – яйце – традиційно прикрашають до цього світлого свята. Прикрашаючи яйця на Пасху, на них малюють орнаменти та візерунки. Такі фарбовані яйця називають писанки. Інший варіант оформлення – просто фарбити яйця в один колір, занурюючи їх у кондитерські чи натуральні барвники різних кольорів або варячи їх у цибульовому лушпинні (цибулиння). У такий спосіб прикрашені пасхальні яйця називають крашанки. Зробити крашанки у домашніх умовах набагато простіше ніж розмалювати писанки, тому, цей спосіб більш поширений у сучасних господинь. Але, як у будь-якій творчій справі, у фарбуванні крашанок існують свої важливі тонкощі та секрети. Як фарбувати яйця на свято Великодня правильно, і будемо говорити у цьому пості.

Як зробити крашанки на Великдень

Розмалювати Великодні крашанки дома можна двома способами. При першому, сирі яйця відварюють у воді з натуральним харчовим барвником. Другий спосіб полягає у тому, що спочатку яйця варять звичайним способом і вже потім поміщають у гарячу рідину з барвником. Тривалість тримання у барвнику визначається з того, який відтінок того чи іншого кольору ви хочете отримати та від того, наскільки міцний сам барвник. У разі потреби можна додатково проварити крашанки на повільному вогні в фарблячому розчині.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Натуральні барвники для крашанок

Здавна, для фарбування пасхальних яєць використовували цибульне лушпиння. Красячи яйця у цибулинні можете отримати колір крашанки від світло-жовтого до червоно-коричневого. Він залежить від сорту цибулі, концентрації відвару та часу витримки у ньому крашанок. Гарний жовтий колір та його відтінки можна отримати також за допомогою куркуми, кори яблунь чи квіточок календули. А лушпиння червоної цибулі, пофарбить яйце у фіолетовий колір. В інші кольори яйця фарбують за допомогою інших простих та доступних усім натуральних барвників. Зелений колір отримують використовуючи листя шпинату, кропиви, берези або барвінку. Рожевий отримаєте з соку буряка або з заварки чаю каркаде. Насичений синій колір дає сік фіолетової капусти. Темний коричневий та навіть чорний кольори отримаєте з кори дуба або вільхи та з шкаралупи грецьких горіхів.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Звичайно, в наш час існує багато синтетичних харчових барвників, що нададуть фарбованим яйцям насичені та яскраві кольори. Якщо ви не маєте часу возитись з натуральними барвниками, то для фарбування великодніх яєць можна скористатися і ними. Але ми сподіваємося, що це відео переконає вас, що натуральні барвники для великодніх яєць можна дома зробити самостійно швидко і дешево.

Як фарбувати крашанки на Великдень

Перш ніж почати розмальовувати головну прикрасу Пасхи у різні кольори, потрібно знати маленькі хитрощі. Їх знання зробить фарбування яєць на Великдень легким та вдалим.

  1. Щоби барвник брався на яйце рівномірно, перед фарбуванням необхідно хвилин на 10 замочити його у тепленькій водичці. Далі, ретельно вимити мильною губкою та гарненько промити проточною тепленькою водичкою.
    Щоб не трісла шкаралупа при варінні, потрібно хоч годинку потримати яйця у кімнатній температурі, а варити – у солоній воді.
  2. Якщо хочете отримати більш насичений колір у фарбованих яєць, то додайте в ємність з барвником трішки оцту. Двух столових ложок оцту на 250 мл рідини буде достатньо. Кисле середовище мало роз’їсть яєчну шкаралупу, що зробить її менш щільною та більш пористої, а це полегшить проникнення барвників до неї.
  3. Після фарбування яйця слід сушити на паперових серветках.
  4. Після того як закінчите фарбування, сухі крашанки за допомогою пензлика змастіть рослиною олією. Це надасть їм блиск та яскравість.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Крім кольору, великоднім крашанкам можна надати різні незвичайні ефекти.

Обмотавши товстою стрічкою, скотчем чи звичайною гумкою яйце перед фарбуванням, отримаєте смугасте яйце.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Гратися можна не тільки із стрічками чи гумками, але і з любої форми наліпками.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Якщо мокре яйце обваляєте у манці, рисі чи іншій дрібній крупі, загорнете у широкий бинт чи марлю та занурите у розчин з фарбою, то отримаєте яйце у маленьку цяточку.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Це рисова крашанка.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

А ось так просто можна зробити мережеву крашанку. Навіть не треба пояснень, з фото все зрозуміло.

Мережева крашанка

Обкладіть дрібним цибулинням чи шматочками паперу та під кінець варки додайте у воду краплю зеленки – і отримаєте гурні двокольрові мармурові крашанки.

Мармурові крашанки

Іншої фактури мармурові крашанки можна зробити, якщо при варіння яєць у фарбуючому розчині додати під кінець мало рослинної олії.

Мармурові крашанки

Отримаєте інший ефект, якщо спершу пофарбуєте яйця в один колір, а після того як воно повністю висохне, занурите у фарбу більш темного кольору, в яку вже додана столова ложка олії. Повторно у розчин з олією занурювати яйце не рекомендуємо.

Мармурові крашанки

А якщо приліпите до яєчної шкаралупи гарні квіточки, маленькі листочки чи гілочки, та обв’язавши марлею проварити у барвнику чи цибулинні, то отримаєте Великодні крашанки з малюнком.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Крім рослин можна використати частину мережева і тоді Великодні крашанки будуть такі гарні як на фото.

Мережеві крашанки

А ще, сьогодні прикрасити яйця на Пасху можна, поєднавши традиційне фарбування та наявні у продажу різні наліпки. Таке, “одягнене” у вже готові пластикові розмальовки барвисте яйце буде виглядати святково, оригінально та красиво.

Великодні яйця у наліпках

Який спосіб оформлення ви оберете для себе – вирішувати тільки вам.

Великодні крашанки - як робити крашанки вдома

Але ми радимо, використовуючи наші поради та натуральні барвники, пофарбувати крашанки на Великдень своїми руками так, як робили це багато століть поспіль наші попередники. Такі справжні Великодні крашанки принесуть у Вашу оселю не тільки дух свята, але і нове щасливе життя, любов та добробут.

Ще декілька способів як прикрасити яйця на Пасху можно узнати з серії відео.

Перше відео демонструє три різновиди фарбування: накладанням трьох кольорів, за допомогою стрічки та один з різновидів мармурового окраса.

Дуже ефектний та ефектний спосіб фарбити яйця у старих краватках. Між іншим, замість краваток, можна використовувати шовкові хустки або інші шовкові тканини з візерунками.

Декупаж великоднього яйця без клея.