Світле свято Великодня - історія виникнення і святкування Пасхи в Україні

Світле свято Великодня – історія виникнення і святкування Пасхи в Україні

Історія святкування Великодня є не тільки давньою, але водночас повчальною та цікавою. Світле свято Великодня має дуже давні коріння, що приникають в дуже далеке минуле. Треба звернути увагу, що знайома вона далеко не всім сучасним людям. Ну що ж, давайте спробуємо разом змінити стан справ.

Про Великдень коротко дітям та дорослим

Щоби з’ясувати історію появи та традиції відзначення Світлого Дня Пасхи, потрібно зазирнути до Біблії. Прочитайте її і ви зовсім іншими очима подивитеся на улюблене усіма нами свято. В одному із її розділів подробно говориться про втечу євреїв з давньої єгипетської країни. Саме ця подія і поклала початок святкуваню Великодня. В Святій книзі подробно говориться про те, як давні єгиптяни примушували страждати давніх євреїв, яких утисків вони зазнавали у той час. Але, не дивлячись на муки та старждання, вони не втратили віри у Божу милість та ласку. Мойсей, що був пророком між євреїв, не давав згаснути їхній вірі і вказав їм шлях до змін на краще. Але ця подія не завершила, а лише розпочала дивовижну історію стародавнього свята християн усього світу.

Минуло не одне століття і на світ з’явився Ісус, якому випала тяжка але й почесна доля врятувати наш світ. У тридцять річному віці він пішов по містам та містечкам і розповідав людям заповіді Божі. Не всім подобалось його вчення і через три роки Ісуса розп’яли. Так сталось, що ця жахлива подія відбулась після єврейської Пасхи. Відразу після того, як розпяли Христа, свято Пасхи стали відзначати у неділю, що наступає за юдейською Пасхою. Ще тоді люди вирішили, що недобре відзначати ці дві різні події в один день. Так виникло два свята. І тільки через багато століть, з появою двох календарів – юліанського і григоріанського, свято розділилося ще й на католицьку і православну Пасху. Як бачите, історія цього свята є зовсім не такою простою, як багато наших сучасників вважають. В наш час святкують всі три свята: католицьку, православну та юдейську Пасхи. Кожна із них має свою історію та традиції. Треба зазнчити, що з часом, відзначати Світле Воскресіння Христове почали багато інших віровань, які до того пов’язували свої традиції з настанням весни і зміною пор року.

Якими б легендами та історіями не оповили свято Великодня, в будь-якому разі, воно було і назавжди залишиться одним з найбільш радісних, урочистих та світлих днів. Так вже склалось, що на Великдень у різних народів є свої традиції, але в той же час, є і загальні, спільні для всіх. У цей день не пристало з’ясовувати стосунки чи сваритись. Цей день Світлого Воскресіння Христового створений для примирення, любові та світлих почуттів.

На Великдень в Україні люди випікають смачні сдобні пасочки, здоблюючи їх родзинками, горіхами та сухофруктами, красять та розписують яйця, освячують воду та вино, готують із сира та сушених ласощів смачні сирні паски (грудки), та інші мясні страви, від яких утримувались довгий час протягом Великого Посту.

Світле свято Великодня - історія виникнення і святкування Пасхи в Україні

Слід зазаначити, що після Світлого Христового Воскресіння ще сорок днів триває святковий великодній період. Але він вже не відзначається настільки урочисто та пишно. Але всі ці сорок святкових днів віруючі люди всього світу вітають один одного одною фразою, що знайома усім: “Христос Воскрес!” І у відповідь чують незмінно: “Воістину Воскрес!”.

Як святкують свято Світлого Воскресіння Христового віруючі різних конфесій, що проживають в Україні дивіться у відео.

А в цьому відео про великодні традиції українців розповідає мольфарка Магдалена Мочиовски.

Про обичаї та традиції святкування Великодня на гуцульщині та що кладуть у пасхальний кошик гуцули дивіться відео.