Орнамент вишиванки

Яку таємницю приховують орнаменти вишиванок, що означають ці “таємні знаки”? На це запитання не існує однозначної відповіді, проте всі дослідники погоджуються, що орнамент має дуже давню історію, яка починається ще в добу первісності.

Орнаменти можна поділити на групи:
– геометричні;
– зооморфні;
– рослинні.
Геометричні фігури з’явились, мабуть, найпершими. Саме вони вважаються спільною традицією слов’ян – геометризувати зображення.

Серед найпоширеніших геометричних орнаментів виділяються ромби, кола, овали, різної форми хрести, хвилі, квадрати. До того ж, ці елементи поєднуються між собою, утворюючи нові.

“Ромб”, “ромб із крапкою”, “ромб з гачками” – це символ родючості, запліднення, засіяного поля.

Символом Землі виступає квадрат, а неба – коло. Хрест же символізує різні явища: і вогонь, і чоловіче начало, і сонце і вогонь,але у кожному випадку він “приносить щастя і добробут та відвертає негаразди”.

В українських вишивках дуже часто зустрічаютсяі орнаменти-безкінечники, які символізують вічне життя, бескінечність, мандри людської душі після смерті.

Таким чином, можна впевнитись, що вишивками не просто прикрашали вбрання, ними накликали щастя і довголіття, здоров”я та добробут.

Рослинні мотиви орнаментів виникли як доказ шанування природи, поклоніння їй, зв’язок із нею. В загальному вигляді рослини означають вічну молодість та красу. Проте, на українських вишиванках немає зображень цілих дерев чи росли, лише їх частини – листя, гілки, квіти.

Листя дуба – символ сили і могутності, життя і довгого віку. А от оберегами можна вважати “сосни” і “ялинки”, які здатні проганяти нечисті сили.

Хміль символізує буяння, пишність, дітородність, здоров’я. Таке ж значення має і гроно винограду. Із в’юнких рослин також часто зустрічається полуниця, яка означає довголіття, солодке життя, кохання.

Невід’ємною в українському орнаменті є, звичайно ж, калина – символ щастя, любові, надії, готовності до шлюбу. Проте, дехто вважає її і символом смутку, розлуки, смерті.

Кожна квітка орнаменту несе своє значення: фіалка – радість, незабудка – спогади, волошка – ніжність, барвінок – вірність, мак – красу, лілея – невинність…

Зооморфні орнаменти представлені зображенням коней, зайців, жаб, риб; із птахів – півнями, зозулями, совами та голубами; із комах – метелеками, жуками, павуками. Їх зображення повністю залежало від фантазії вишивальниці, але традиційні вимоги до зображення завжди зберігались.