Святий Вечір та Різдво 2021 в Україні та світі: дата, історія та різдвяні традиції святкування

Різдво Христове – одне з головних християнських свят. Прихильники різних християнських конфесій святкують Різдво згідно різних календарів: римські католики і протестанти – 25 грудня, за григоріанським календарем; східні греко-католики і частина православних християн (в тому числі, Російська Православна Церква), – 7 січня, за юліанським календарем. 

В ніч перед Різдвом (з 6-го на 7-е січня) у всіх храмах і церквах  проходить Божественна Літургія, святкова молитва в присутності мільйонів віруючих, яка триває до ранку. Така молитва відбувається лише двічі на рік, – на Різдво і Великдень.

День, що передує майбутньому Різдву – 6 січня та 24 грудня – називається Святвечір чи то Святий Вечір. З 6 січня у православних християн починаються Святки. Ці дні тривають з 6 по 19 січня. Святки – традиційний час для веселощів і ворожінь. У Святвечір було прийнято колядувати і наряджатися в маски і шкури, зображуючи вигнання злих духів і славлячи Христа. Колядникам завжди відкривали двері і нагороджували їх за колядки цукерками, пирогами або іншими ласощами, а також грошима.

Святвечір 2021 року

Різдвяний Святий Вечір святкують перед святом Різдва – 6 січня. У цей день закінчується сорокаденний строгий піст і готують святкові традиційні пісні страви. Головна з них – пісна круп’яна каша з медом і горіхами, що всі знають під назвою Багата кутя. Відомо безліч варіантів її приготування. Святковий стіл на Святвечір повинен обов’язково складатися з дванадцяти  пісних страв, на честь дванадцяти апостолів. Крім куті, на стіл подаються страви з риби, грибів, овочів, круп, картоплі та соління.

Слід пам’ятати, що не прийнято на Святвечір вживати їжу до появи першої зірки, що символізує пам’ять про появу Вифлеємської зірки перед народженням Христа.

Святвечір – традиційний час для ворожінь. У цей день дівчата ворожать на судженого, намагаються дізнатися про своє майбутнє і майбутнє всієї своєї родини. Вважалося, що в цей “переломний” день нечиста сила має особливу силу. Сприятливим часом для ворожінь вважаються і наступні два тижні Святок.

На Русі здавна прийнято до Різдва митися в лазні, прибирати в будинку, надягати обновки. В переддень Різдва на Святу вечерю було прийнято запрошувати жебраків і самотніх людей, адже за повір’ями, під маскою звичайного бідняка в будинок міг з’явитися сам Ісус Христос. Згідно забобонів, в світле свято Різдва не можна було пити за столом звичайну воду, якщо не хочеш потім весь рік мучитися від спраги, тому на стіл ставили різноманітні напої. Не варто було також в цей день займатися плетінням та шиттям.

За традицією, на Святвечір або різдвяну ніч потрібно погодувати птахів крихтами, для того, щоб залучити в будинок удачу на весь наступний рік.

Святкування Різдва та різдвяні традиції

Святкування Різдва і різдвяні традиції.

У всьому світі свято Різдва вважається сімейним святом. У Британії, наприклад, в цей день на двері вішають вінок з омели, готується традиційна “turkey” – індичка – і вся родина збирається на святковий обід, а вночі обов’язково приходить Санта-Клаус і кладе подарунок у в’язаний панчіх над каміном.

Святковий стіл на Різдво традиційно прикрашали сіном, яке було символом ясел, в яких лежало немовля Ісус. Зараз дістати сіно досить проблематично, тому, іноді в якості прикраси використовують Різдвяний вертеп.

Як і багато років тому, в нинішній час прийнято накривати стіл чистою білою скатертиною, урочисто сервірувати і ситно накривати його. На столі має бути багато різноманітних святкових страв і цього разу це вже не пісне меню. Традиційними різдвяними стравами вважаються ситні страви з м’яса: холодець, печеня, пироги, млинці і т.п. Великий піст для вірян закінчується на Святвечір.

Подарунки на Різдво 2021 року

Подарунки на Різдво - ангел

Символічним вважається на Різдво дарувати фігурки і статуетки ангелів, а також будь-які речі, що зображують ангелів: вишивку, картини, ювелірні прикраси. Подароване янголятко обов’язково принесе своєму власникові щастя в новому році. Також символами Різдва є дзвіночки (символ дзвону), свічки (символ світла, що розжене пітьму) і зірки (в пам’ять про Вифлеємську зірку). А ще – ялинові гілки, якими був укритий вхід до печери, де народився Ісус. Даниною давньої традиції і особливим, знаковим подарунком стане, безумовно, річ, зроблена своїми руками.

Див. також: