Тетянин день: історія та коротка інформація про свято

В Україні 25 січня це не тільки Тетянин день, але ще і Бабин кут та Солниш. День пам’яті і шани святої мучениці Тетяни Римської здавна відзначався як православною, так і католицькою церквою, тільки за різними календарями. Рим – за григоріанським, а православна церква – за юліанським. У цього свята дуже незвичайна і цікава історія.

Історія цієї святої досить добре відома, оскільки зафіксована в письмових джерелах третього століття н.е. Шляхетна римлянка, вона була вихована своїм батьком в настільки суворому християнському дусі, що фізично не виносила язичництва. Історики стверджують, що в своєму юнацькому максималізмі Тетяна знищила кілька скульптурних зображень римських богів і пошкодила оздоблення кількох храмів. Тож не дивно, що така яскрава громадська активність не пройшла повз увагу влади. Дівчину і її батька схопили, довго мучили і знущались, а потім стратили. За твердість у вірі, за непохитну стійкість Тетяна була пізніше зарахована до лику святих.

День святої Тетяни християнської мучениці

Тетянин день шанувався в слов’янських поселеннях, коли про університети ще й не чули. У стародавній слов’янській традиції 25 січня відзначали Солниш – свято шанування світила, якому після довгої зими потрібно допомогти набратися сил перед весняними працями. У цей день старша жінка в сім’ї, – пекла великий круглий коровай, символ Сонця. Вийнятий з печі хліб гарячим ламали і наділяли по шматочку всіх членів сім’ї, щоб ті негайно з’їли його, поки не охолов. Таким чином, селяни як би вбирали в себе частинку сонячного тепла, закликали Сонце «повернути на весну», позбавити від лютих водохресних морозів.

Інша давня історична назва цього дня – Бабин кут. Так називали простір біля печі, де жінки, як правило, займалися всяким зимовим рукоділлям. З цим пов’язано кілька цікавих традицій і прикмет. Наприклад, змотуючи в цей день напрядену шерсть, господині намагалися зробити клубки якомога більш щільними – щоб капуста хороша та міцна вродила.

Ще в цей день потрібно було йти на річку – мити домоткані доріжки, забруднені за довгі свята гостями і колядниками. Але і ця, проста начебто справа, насправді виявлялася зовсім не простою!

Дівчата, вирушаючи на річку, намагалися прикраситися, одягнутися краще, адже, біля річки чекали хлопці, виглядаючи саму працелюбну. Після, чисті доріжки розвішували сушити на парканах, щоб всі могли помилуватися яскравістю фарб і примхливістю візерунків, щоб бачили, які майстрині живуть в цьому будинку, туди і за нареченою йти треба! Ну а якщо випрані килимки з річки не сама дівчина несла, а хлопець допомагав – це найточніша прикмета, що днями сватів треба чекати. Але, щоб «не чекати з моря погоди», дівчата намагалися долю підштовхнути нехитрими чаклуваннями. У Тетянин день з пір’їнок і ганчірок можна було пов’язати маленький віник і під будь-яким приводом пробравшись в будинок до своєї «симпатії», заховати свою «чарівну» саморобку в тамтешньому Бабиному куті, щоб незабаром самій там опинитися, але вже в ролі молодої господині. Звичайно, зараз ці традиції майже забулися навіть в глухих селах, на зміну їм прийшли нові – міські, студентські.

Днем студента 25 січня в російській імперії стало зовсім випадково. Просто саме в цей день імператриця Єлизавета Петрівна підписала Указ про заснування Московського університету. На згадку про це в уже збудованому будинку домову церкву присвятили саме святій мучениці Тетяні Римській. Ще через кілька десятків років, вже імператор Микола I, повелів урочисто відзначати не день відкриття університету, а день підписання Указу про його створення. Ще через деякий час свято студентів Московського університету підхопили вихованці інших навчальних закладів. Відзначали дореволюційні студенти своє свято з великим шумом і розмахом. Починалося все цілком пристойно – з урочистого заходу. Але потім, натовп студентів розтікався вулицями, шинками і корчмами, щоб пити, співати, «влаштовувати шкоди і робити неподобства». За радянських часів Тетянин день, практично, не відзначався. Але з 1995 року, коли в МГУ був відновлений і освячений Храм на честь мучениці Тетяни, свято повернулося. А ще через десятиліття, у 2005 році, 25 січня був офіційно оголошений як День студента в Росії. Так ось дивно переплелася історія цих двох свят: церковного і світського.

Звертаю увагу, що в Україні день студента відзначають як і в більшості країн світу — 17 листопада. Адже цей день відомий у всьому світі як міжнародний День студентів.