14 лютого День святого Валентина – історія виникнення та традиції святкування

14 лютого у всьому світі відзначають День святого Валентина. Цей день вважається як свято Закоханих чи то день Кохання. Масово відзначати у  цей день своє свято закохані почали наприкінці XV століття. Хоча історія виникнення пов’язує свято Валентина з подіями, що відбувались ще у ІІІ столітті після різдва Христового.

День святого Валентина – історія виникнення свята

Щоб більш ґрунтовно відповісти на питання: “Чиє свято день святого Валентина і звідки виник день Закоханих?” – потрібно заглянути в минуле. Якщо розбиратися, то традиції і історія свята дня Закоханих зародилися ще в епоху стародавнього Риму.

Фестиваль луперкалій, приурочений до дня вшанування богині материнства і шлюбу Юнони, відзначали 14 лютого і він користувався великою популярністю. А ще, традиції утворення шлюбних пар шляхом випадкового обрання з незаміжніх дівчат і хлопців методом жеребкування, були характерні для багатьох язичницьких культів. Формування таких пар, теж, відбувалося саме в цей день. Але це не всі події, що пов’язанні з історією утворення свята Валентина.

За легендою, реальний Валентин жив у ІІІ столітті н.е. за часів імператора Клавдія II Готського. Він був священиком та лікарем, що допомагав закоханим воїнам – таємно їх вінчав. За це його було заарештовано і він потрапив у тюрму. Там Валентин закохався у сліпу дочку свого наглядача. Чи то вона закохалася у нього… Нажаль, це достеменно не відомо. Але вважається, що дівчину зцілило кохання Валентина і до неї повернувся зір. Але сам він загинув, залишивши перед стратою, яка відбулась саме 14 лютого, прощальну листівку. У своєму останньому посланні він написав дівчині про своє кохання і підписався: «Твій Валентин».  Звідси і з’явились, так званні, валентинки. Ця давня історія коротко викладена і у віршованій формі.

В лютневий цей день маємо свято,
Сюрпризів та квітів багато.
Коханим дарують листівки,
Послання ці звуть “валентинки”.
Це день Валентина святого,
Єпископа молодого,
Який закоханим помогав –
Таємно в шлюбі заручав.
За це єпископа судили
Та у в’язницю заточили.
І там він покохав сліпу
Тюремного ката дочку.
Подіяли кохання чари –
З очей сліпої спала мара.
І полюбила Валентина –
Свого цілителя дівчина.
Та розлучила їх зла доля.
Серця заплакали від болю.
Не наречена та весілля –
Чекала смерть на Валентина
В ніч перед стратой він писав,
Послання любій залишав:
“Твій Валентин” – і відтепер
Усіх закоханих це день.

Таким чином, середньовіччя підхопило, поєднало та донесло до нас давньоримські традиції і реальні події. Іменем святого Валентина день 14 лютого став називатися за рішенням Папи Римського у 496 році. Але вже в наші дні, в 1969 році, ім’я Валентина як захисника закоханих було видалено з календаря святих Римо-католицької церкви, що ставить під сумнів реальність вищезгаданих подій. На сьогодні, ім’я Валентин залишилось у переліку християнських святих, але його не пов’язують  з захисником закоханих.

Однак, це не завадило Дню святого Валентина залишитися улюбленим всіма світським святом. День Кохання широко відзначають в наші дні у багатьох країнах світу.

 14 лютого День святого Валентина - історія виникнення та традиції святкування

Традиції святкування дня святого Валентина у різних країнах світу

Розібравшись з тим, як з’явилося свято Валентина, подивимося в чому його суть та хто і як святкує його сьогодні.

А суть свята в наш час є у  тому, що в цей день можна відкрито і без побоювання висловити свої почуття за допомогою валентинок і невеликих приємних подарунків. Відзначається день, практично, в усіх країнах світу. Однак, деякі мусульманські країни, зокрема Саудівська Аравія, наклали на нього офіційну заборону.

В Америці традиційним подарунком на День святого Валентина є марципанові фігурки та печиво у вигляді серця. Потрібно відзначити, що американці дарують любовні послання і подарунки не тільки своїм коханим, але і своїм близьким, і просто самотнім людям в знак побажаня щастя.

14 лютого День святого Валентина - історія виникнення та традиції святкування

Свято в Англії відзначають інакше. Англійці обдаровують в цей день улюблених червоними трояндами. Квіти подібні до тих, що 14 лютого Марії-Антуанетті подарував Людовик XVI. За давньою народною прикметою вважається, що англійські дівчата можуть в цей день через вікно побачити свого судженого. Але найдивнішим, з нашої точки зору, є звичай обдаровувати посланнями і подарунками своїх домашніх улюбленців. А ще, з старих часів в Англії було прийнято дарувати в цей день прикрашені ключиками і сердечками дерев’яні «ложки любові».

14 лютого День святого Валентина - історія виникнення та традиції святкування

Вишукані французи цього дня дарують коханим серенади, віршовані послання і коштовності у вигляді серця.

14 лютого День святого Валентина - історія виникнення та традиції святкування

А в Японії, після Дня закоханих, під час якого подарунки дарують саме дівчата, святкують Білий день – 14 березня. Цього дня вже вони отримують відповідні подарунки від хлопців. Головний серед подарунків – білий шоколад. Такі “подарунки у відповідь” мають відбуватись за принципом триразового збільшення цінності отриманого подарунка.

Більше про те звідки пішло свято св. Валентина – покровителя закоханих –  та про традиції святкування у різних країнах дивіться в короткому відео-фільмі.

День святого Валентина в Україні святкують не так давно. Ставлення різних церков до цього свята неоднозначне. Адже, навіть у католиків, нині, День всіх Закоханих перейшов в розряд народних свят. А в православній культурі покровителями сім’ї та шлюбу вважаються Петро і Февронія. Однак, це не заважає закоханим усього світу, від малого до великого, 14 лютого обмінюватися подарунками або просто красивим валентинками з зізнаннями в щирій дружбі та любові.

Зверніть увагу і на ці статті: