Як зберігати м’ясо: без холодильника, в морозилці – способи, умови і терміни зберігання м’яса.

М’ясо вже дуже давно знаходиться на піку кулінарної слави в усіх країнах світу. Таким популярним воно стало через свою поживну цінність та чудовий смак. Ні для кого не секрет, що страви зі свіжого м’яса – це справжня насолода, але не завжди є можливість зберегти свіжину протягом тривалого часу.

Не всі знають, як правильно зберігати м’ясо так, щоб воно втратило якомога менше корисних речовин.

Є декілька нескладних способів, які дозволять не зіпсуватися м’ясу.

Зберігання м’яса в холодній коморі

Досвідчені господарі запевняють, що дуже добре зберігати м’ясну сировину (особливо м’ясо розрубане великими шматками) в комірчині, де, зазвичай, завжди холодно.

Способи як зберігати м'ясо без холодильника

Насамперед, за допомогою гострого ножа, м’ясо необхідно старанно почистити від забруднення.

М’ясо, яке має зберігатися деякий час, не любить воду, від неї воно виділяє сік, де потім легко розмножуються мікроби. Якщо є місця, які треба помити, то краще це зробити перед самим споживанням.

Потім, сухі та зачищені шматки тушок слід розмістити в об’ємній, чистій та сухій посудині. Головне, щоб вона щільно закривалася кришкою.

Розфасувавши м’ясо, його можна відправити зберігатися в комірне приміщення, з бажаною температурою повітря від +1 до + 4 °С. За такої умови воно буде придатним до споживання від 7 до 12 днів.

Якщо туші великі за розміром, то краще за все підвісити їх на спеціальних крюках. При розвішуванні м’яса обов’язково треба стежити, щоб шматки не торкалися один до одного. Також, варто перевірити, чи м’ясо не прилягає, наприклад, до стіни.

Зберігання м’яса в погребі на льоду, або охолоджене м’ясо

Так можна зберігати окремі великі шматки, чверті або напівтуші. Спочатку м’ясо, звичайно ж, треба почистити від бруду.

Потім, на лід (його можна розмістити в льоху брикетами, в декого є навіть спеціальні погреби-льодовики) в погребі потрібно застелити клейонку, для того щоб м’ясо не контактувало з ним. Тоді можна викладати шматки туші, та накрити їх цупкою тканиною.

Менші за розміром куски м’яса слід помістити в посудину з нержавіючого матеріалу або емалі, а вже потім ставити на льодяну поверхню.

Якщо в погребі недостатньо холодно (+5 – +7 °С), то м’ясо в ньому може зберігатися не більше, ніж 48 годин. Коли показники термометра нижчі (0-4 °С), термін зберігання м’яса на льоду збільшується до 14 днів.

Зберігання замороженого м’яса в прохолодному приміщенні

Чверті, напівтуші чи невеликі куски м’яса можуть зберігатися у замороженому вигляді (великі шматки слід повісити на крюки), але спочатку їх треба добряче підморозити.

Щоб легше зорієнтуватися в тому, чи м’ясо достатньо заморозилось, потрібно зробити декілька нескладних маніпуляцій.

Способи як зберігати м'ясо

Спочатку треба оцінити м’ясо на дотик, воно повинно бути твердим. Потім постукати по кожному шматочку: вони мають «звучати» чітко та дзвінко.

Також варто знати, що заморожене м’ясо сіруватого відтінку, через кристали льоду, що утворюються на ньому.

А ще, м’ясо, що замерзло, втрачає характерний м’ясний запах.

Нарубані шматками замороженого м’яса краще за все тримати в широких чистих посудинах з дерева, наприклад, у бочці чи, навіть, ящику.

Перед фасуванням м’яса, по дну та стінках посудини слід розмістити висушену солому, сіно, сухе листя дерев (краще фруктових) або деревну стружку. Зверху його необхідно накрити натуральною тканиною, найкраще підійде мішковина, потім покрити її ще раз стружкою, листям або соломою. Після чого тару можна накривати кришкою та віднести зберігатися в льох, за умови, якщо там, завжди холодно (тобто його будували, дотримуючись відповідних правил).

Зберігання м’яса за допомогою березового вугілля

Насамперед потрібно підготувати чистий порошок з березового вугілля. Робити це зовсім не важко. Відокремивши вугілля від попелу, треба подрібнити його на дрібненькі частинки. Потім цей, так званий, порошок слід добряче промити у воді декілька разів, а після цього висушити.

Ним варто пересипати заздалегідь зачищені та абсолютно сухі куски м’яса. Шар порошку з березового вугілля має бути трохи вищим, ніж 20 см. Варто ретельно обваляти м’ясо в ньому з усіх боків. Потім всі шматки м’яса потрібно загорнути в цупку чисту серветку з тканини та обв’язати шпагатом.

Так м’ясо, в приміщенні, де холодно може зберігатися до 6 місяців, крім того, таким чином, воно буде соковите на смак (під час приготування). Звичайно, перед тим, як планується готувати з нього страви його треба старанно помити від порошку з вугілля берези.

Так само можна зберігати тушки домашніх та диких птиць, звичайно ж, без нутрощів.

А ще березовий попіл може «реанімувати» м’ясо, в якому вже почав відбуватися процес псування.

Робиться це так. М’ясо з цвіллю слід ретельно промити гарячою водою, а потім ще й під проточною холодною. Потім треба пересипати його вугільним порошком, обгорнути чистою тканиною та обв’язати шпагатом.

Після цього м’ясо (разом із тканиною) необхідно скласти в посудину, залити його водою (2 літри на 1 кг м’яса) та варити більше, ніж дві години. Після цього тканину можна знімати та ретельно помити м’ясо. В такий спосіб, воно свіже, не лише на вигляд, але й на смак (його важко відрізнити від свіжого).

Зберігання тушок битої домашньої птиці в крижаній “глазурі”

Зберігання тушок битою домашньої птиці в крижаній "глазурі"

Насамперед, звичайно ж, птицю після забиття необхідно очистити від пір’я. Курей та індиків краще скубати відразу після забою, доки тушки ще теплі. А забиті гуси, навпаки, повинні остигнути протягом 3-4 годин.

Після общипування з птиці треба видалити нутрощі. Робити це слід дуже обережно, щоб не порвалися кишки. Інакше, якщо вміст кишок виллється, то таке м’ясо не варто зберігати, воно дуже швидко зіпсується (краще добре промити та приготувати).

Після всіх необхідних маніпуляцій тушки птиці слід акуратно помити в прохолодній проточній воді, а потім промокнути насухо чистим тканинним рушником.

Потім крила та голови птиці треба підібрати під спинку. Для утворення крижаної глазурі, потрібна мінусова температура. Тому кожну тушку необхідно ненадовго опустити холодну воду, а потім залишити підмерзати. Так варто повторити 3-4 рази. Після того як м’ясо покриється однорідною крижаною кіркою, кожну тушку треба загорнути в папір. Далі треба поскладати їх в ящики, на дно яких треба вистелити сіно, тирсу, стружку чи солому. В «глазурі» із криги, м’ясо птиці може стояти на зберіганні в холодному приміщенні протягом всього зимового періоду.

Як зберегти м’ясо свіжим, за допомогою різних заправок

М’ясо в кислому молоці

Щоб м’ясо не псувалося деякий час, його слід нарубати на шматки та помістити в кисле молоко (воно повинно перевищувати рівень м’яса на 2 см). Так воно може бути придатним до споживання від 48 до 72 годин.

М’ясо в оцтовій заливці

Для приготування такої заливки потрібно закип’ятити воду, додати до неї сіль, прянощі, цибулю та оцет. За цей час м’ясо слід помістити в глиняний посуд, а потім залити його охолодженою заправкою. У цьому розчині воно може зберігатися: в теплу погоду біля 3 діб, а в холодну пору до 5 діб. Якщо потрібно зберегти м’ясо свіжим лише на 24 години, то його слід лише загорнути в серветку, просочену оцтом.

М’ясо в заправці з рослинної олії та овочів

Спочатку слід подрібнити овочі та заправити їх рослинній олії. Щоб маса вийшла однорідною, а овочі виділили сік, її потрібно старанно перемішати руками. Потім щедро натерти нею шматки м’яса. В такий спосіб зберегти м’ясо свіжим можна не більше, ніж 24 години, за умови, що температура не буде перевищувати +8 °С.

М’ясо в медовій заливці

Якщо потрібно зберегти свіжість м’яса від 48 до 72 годин, то його потрібно поділити на шматки, а потім опустити в посудину, заповнену бджолиним медом рідкої консистенції.

М’ясо в гірчиці

Щоб зберігати м’ясо таким способом, слід запарити окропом гірчичний порошок та додати до нього цукор або сіль. Цим розчином слід щедро натерти свіже м’ясо, а потім, обгорнути його серветкою та поставити в целофан (пакет закривати не треба). Завдяки гірчиці м’ясо зможе залишатися свіжим протягом 3 діб.

Способи як зберігати м'ясо без холодильника

Зберігання м’яса від псування методом засолу

М’ясо засолюють тоді, коли воно має зберігатися протягом тривалого часу (до 6 місяців).

Щоб засолити м’ясо потрібно приготувати розчин: воду посолити, додати до неї спецій, цукру та порошку селітри. Селітру, сіль, цукор та приправи слід підготувати також у сухому вигляді, цією сумішшю треба буде натирати м’ясо.

М’ясо перед солінням необхідно добре помити та промокнути паперовими рушниками. Якщо в м’ясі є кістки, то їх треба вирізати ножем. Потім шматки м’яса спочатку необхідно натерти сухою сумішшю. Після цього, укласти його в глиняну посудину або бочку з дерева та накрити зверху чимось дуже важким. Потім треба залишити заготівлю для засолювання на 48 годин при кімнатній температурі.

Коли пройде цей час м’ясо треба залити, раніше приготовленим розсолом і віднести в холодне приміщення, температура якого повинна становити не вище +4-+8 °С. Тривалість процесу засолювання м’яса, залежить від об’єму нарізаних шматків, якщо вони невеликі, то – від 8 до 10 днів, а якщо великі, то від 14 до 20 днів. Під час процесу засолювання необхідно кожні два дні перевертати м’ясо. Так, воно засолиться більш рівномірно.

Зберігати засолене м’ясо потрібно в тій же тарі в якій воно засолювалось. Для цього варто на дерев’яну підкладку під посудиною, наприклад, в підвалі (можна будь-якому іншому приміщенні головне, щоб в ньому було завжди холодно), насипати тирси чи дерев’яної стружки. Під час зберігання м’яса цей настил час від часу треба міняти, щоб він завжди був свіжим.

Зберігання копченостей

Як зберігати копчене м'ясо

Копченостями (ребрами, ковбасами, груднинкою тощо) хочеться ласувати якнайдовше, бо це дуже смачно. Тому для їх зберігання потрібно підібрати сухе приміщення, яке добре провітрюється та з температурою не більшою за +4-+ 8 °С, наприклад, горище.

Спочатку копченості слід ретельно витерти від сажі та обгорнути натуральною тканиною. Або ж можна скласти їх в ящик, а зверху накрити житньою січкою.

Варто пам’ятати: приміщення, де будуть зберігатися копченості ні в якому разі не повинно бути вологим, інакше вони спліснявіють.

Якщо все ж таки появиться неприємний запах та цвіль, копчені вироби треба промити в ропі (дуже солона вода). Потім їх слід добре висушити та змастити тваринним жиром.

Зберігання сала

Як зберігати сало

Засолене сало може довго бути придатним до вжитку, якщо його скласти в суху чисту посудину, на дно якої треба помістити вощений папір. Кожен шар сала під час фасування слід щедро пересипати кам’яною сіллю. Зверху, тобто останнім шаром, обов’язково має бути сіль.

Потім його треба відправити зберігатися в холодний льох, комору тощо.

Зберігання м’яса від псування методом сушіння

сушене м'ясо

Висушене м’ясо може також бути придатним до споживання протягом тривалого часу. Щоб отримати такий продукт, необхідно зварити невеликі кусочки м’яса (200-300 грамів) до готовності у звичайній воді (води наливати небагато) без спецій та солі.

Потім, варене м’ясо треба шумівкою вийняти з бульйону та розкласти на плоску поверхню. Доки воно ще вологе його необхідно посолити. Після того як обсохне, м’ясо слід перемолоти на м’ясорубці.

Далі, мелене м’ясо потрібно розкласти на чисте сухе деко в один шар (приблизно 2 см не вище), потім відправити його в завчасно розігріту до 80-90 °С, але виключену, духовку. Температуру для сушіння треба регулювати, щоб вона була рівномірною, тобто, коли трохи охолоне включати ще раз. Так повторювати до повної готовності сухого м’яса.

Коли сушене м’ясо приготується, його можна посипати чорним меленим перцем. На зберігання його краще відправити в сухе прохолодне місце, помістивши в посудину, яка щільно закривається.

Знаючи про ці способи, господині не будуть переживати за якість та свіжість м’ясної продукції, і в потрібний момент можуть скористатися будь-яким із них.