Як правильно зберігати лілії, з того моменту, як вони відцвітуть і до посадки

Лілія приносить неперевершену естетичну насолоду. Однак багато садівників не ризикують садити її на своїй ділянці, через страх щодо примхливості квітки, в плані зберігання.

Але зараз з’явилася можливість придбати гібридні сорти лілій. Вони більш стійкі й з легкістю можуть пережити заморозки й різні хвороби. Головне тільки дотримуватися всіх правил зберігання квітки.

Умови, яких треба дотримуватися при зберіганні лілій, під час зимового періоду

Для початку, потрібно вибрати «правильне» приміщення. Воно повинно бути добре провітрюваним. Інакше цибулини лілій можуть покритися пліснявою, а через це можуть почати розвиватися грибкові захворювання. Також не можна, щоб місце, призначене для зберігання цибулин, було вологим. Волога сприяє гниттю посадкового матеріалу, до того ж він може достроково прорости. Занадто сухе повітря приміщення для зимового сну квітів теж не годиться. При таких умовах цибулини почнуть “морщитися” через втрату вологи. Оптимальними температурними умовами вважаються показники градусника в межах від 0 до +4 °C.

Дуже добре, коли є можливість, помістити тару з цибулинами лілій в підвалі або льосі. У цих приміщеннях найлегше дотримуватися всіх рекомендацій по догляду за квітками. Важливо стежити за погодними умовами й, наприклад, в момент сильних морозів закривати вентиляційні отвори й навпаки, або ж зайвий раз не відкривати двері в приміщення.

Правила підготовки посадкового матеріалу лілій після цвітіння

З настанням пізньої осені з лілій слід зрізати зав’язь. Робити це відразу ж після того, як рослина відцвіла не можна. Листя й стебла повинні самі відсохнути. Поки це (цей період займе десь близько півтора місяця) буде відбуватися, коренева система лілій зміцніє, і набереться сил перед наступним цвітінням.

Коли прийдуть перші заморозки, цибулини можна викопувати. Над рівнем ґрунту повинно залишитися сухе стебло висотою більш ніж 5 см. Робити викопування найкраще вилами, зробивши спочатку щілину по колу, щоб не нашкодити кореневу систему, потім необхідно акуратно вийняти цибулину з ґрунту. Після цього їх слід звільнити від великої грудки землі (якщо вона буде), промити в воді й залишити просушуватись в затіненому місці, розклавши кожен екземпляр, на невеликій відстані один від одного. Досвідчені квітникарі, під час цієї процедури, відокремлюють проміжки між ліліями, скориставшись мохом.

Підсохлі цибулини квіток, перед відправкою на зберігання, необхідно уважно оглянути на наявність серед них хворих, гнилих і «поранених» під час викопування. Їх можна викинути або зберігати окремо від здорових. Потім посадковий матеріал цибулин слід посипати фунгіцидом (засіб, який захищає від захворювань). Зберігати лілії найкраще в паперових упаковках, якщо таких немає, то можна загорнути кожну цибулину в газету (замотати в кілька разів), потім скласти в ящики з картону з отворами. Для того щоб абсорбувати вологу, до лілій потрібно покласти мох або суху тирсу.

Кілька варіантів зберігання лілії

Див. відео “Як зберегти цибулини лілії до весни”:

Іноді може статися так, що рослина проростає завчасно. Тоді її обов’язково потрібно висадити в вазон і відправити в світле й прохолодне приміщення, для того щоб уповільнити зростання.

Зберігати цибулини лілій можна в поліетиленових мішках з невеликими вентиляційними отворами. Дно кожної подібної упаковки слід заслати шаром (15 см) торфу, а вже на нього викласти посадковий матеріал. Якщо лілій багато, то кожен наступний шар необхідно розділяти тим же торфом (10 см). На завершення цього процесу, мішок потрібно зав’язати, відправити в ящик із картону й віднести в місце, де посадковий матеріал буде лежати до весни.

Дуже зручно зберігати лілії в торф’яних горщиках. Потім разом із ними цибулини можна буде висадити в ґрунт. Перед посадкою необхідно розмістити горщики в теплому, освітленому місці й почати поливати майбутню рослину.

Дуже рідко лілії залишають в землі. Але це дуже ризиковано. Такий варіант підходить тільки тим, у кого завжди теплі зими.