Ромашка аптечна: правила збору і сушіння в домашніх умовах

Ромашку аптечну цінують за її унікальні лікувальні властивості. Вона стає в пригоді, коли треба допомогти зняти запалення, продезінфікувати, загоїти рани та зняти спазми. Ромашка завоювала популярність як в традиційній так і в народній медицині. Зберегти максимум корисних властивостей цілющої квітки допоможе правильний збір сировини та правильне її сушіння. Про головні аспекти цього процесу йтиметься в цьому матеріалі.

Правила збору ромашки

Ромашку лікарську не варто плутати, як це часто буває, з польовою звичайною ромашкою, хоча вона має таку ж назву. У лікарської ромашки бутон іншої будови. Якщо квітку розрізати навпіл, то можна побачити, що її серединка має порожнину. Також у неї короткі, а не довгі, білі пелюстки та опукла серцевина. Листочки лікарської ромашки дуже порізані, а її аромат має яскраво виражені медові нотки.

Як сушити ромашку

На відео Германа Машкова можна детально ознайомитись, чим відрізняється ромашка звичайна від аптечної:

Основні правила збору лікарської сировини:

  • Місць, де росте ромашка дуже багато, тому необхідно вибирати найбільш екологічно чисте. Дуже важливо, щоб неподалік неї не було складів, де зберігають побутові відходи, узбіч доріг, проїжджої частини, залізничної колії та інших подібних місць.
  • Найкраще збирати цілющі рослини, починаючи з другої половини червня по серпень.
  • Займатися збором ромашки потрібно, зранку, коли спаде роса, якщо вона була дуже рясною, то збір варто перенести на інший час.
  • День, коли планується збирати квіти має бути сухим і сонячним.
  • Щоб зрізати бутони можна скористатися гострими ножицями чи ножем, зрізати рослину цілком не потрібно.
  • Від ромашки треба залишити стебло довжиною не більше, ніж 3 сантиметри.
  • Якщо планується заготовлювати ще й стебло з листочками, наприклад, для ванни чи компресів, то зрізати необхідно 30 сантиметрів від квіток до землі. Головне, зрізати стебла з різних рослин, щоб вона могла повноцінно відновитися.

Якщо дотримуватись усіх правил, збираючи лікарську ромашку, то можна бути впевненим у тому, що цілюща сировина буде якісною.

Як сушити ромашку

Як сушити ромашку

Сушити ромашку необхідно, виконуючи всі правила, бо саме від цього залежатиме якість ліків з неї.

Після збору квітів необхідно якнайскоріше зайнятися її сушінням.

Основним і найправильнішим заготовлюванням лікарської ромашки є сушіння природним способом на свіжому повітрі.

Як сушити ромашку

До вибору місця для сушіння треба віднестися відповідально, тому що це дуже важливо. Воно має бути темним, сухим і добре провітрюватися. Головне, щоб на рослину не попадали прямі сонячні промені, тому що це вбиває всі цілющі властивості.

Квіти необхідно розмістити на тканині або решітці тоненьким шаром, інакше, тобто середина товстого шару сировини може зігнити.

Важливо, щоб розташовувати бутони так, щоб між ними могло циркулювати повітря.

Щоб на лікарську сировину не сідали комахи, її треба накрити марлею (крізь іншу тканину до квітів не зможе потрапляти повітря).

Протягом дня, ромашку необхідно декілька разів “перемішувати” та перевертати.

Як сушити ромашку

Оптимально при сушінні ромашки повітря має бути прогріте до 25-35 °C. Коли на вулиці дощ, квіти потрібно обов’язково перенести в дім, щоб не ввібрали вологу, і сушити далі при кімнатній температурі.

Якщо треба висушити ромашку цілими стеблами, то їх варто підв’язати. Для цього сировину необхідно зібрати в пучки та підвісити на мотузці квітами вниз, залишаючи невелику відстань між ними. Найкраще для сушіння ромашки пучками підійде горище, де завжди темно та яке добре провітрюється.

Як сушити ромашку

Сушіння природним способом займе, десь, 10-14 днів. Якщо ромашка висушена правильно, то під час тертя між пальцями квіти повинні кришитися, а стебла легко ламаються.

Якщо не вистачає часу на сушіння цілющої рослини або нема приміщення, яке для цього потрібне, то її можна висушити в електросушарці, де заготовляють, таким чином, овочі та фрукти.

Стебла чи квіти варто розмістити на решітки пристрою та сушити при температурі 35-40 °C. Є електросушарки, на яких нема можливості регулювати температуру. У такому випадку скористатися нею не можна.

Як сушити ромашку

Канал «Сім’я Крамаренко» підготував відео під назвою “Ромашка аптечна сушена”. Рекомендації, про які йдеться, варто взяти до уваги:

Як зберігати суху ромашку

Найкраще зберігати висушену лікарську ромашку, помістивши в картонні коробки або мішечки з льону. Для зберігання також підійде скляна тара, але сировині потрібно “дихати”, тому банку не треба щільно закривати кришкою, а краще використати для цього пергаментний папір.

Максимальний термін зберігання лікарської ромашки – півтора року.

Як сушити ромашку