Правила видобутку, заготівля і збір березового соку. Як правильно березовий сік збирати.

Березовий сік є справжнім даром природи людині. Його можна по праву назвати справжньою коморою органічних кислот, ферментів, солей кальцію магнію і заліза, а також мікроелементів.

Як правильно березовий сік збирати

Перш ніж приступати до збору березового соку, необхідно акуратно зняти невелику ділянку березової кори з того місця, звідки передбачається брати сік. Потім, зачистити в цьому місці ділянку стовбура. Далі, за допомогою коловороту зробити поглиблення 3-4 см. Сік можна збирати за допомогою бинта або марлевої смужки, а можна прилаштувати жолобок, виготовлений з жерсті або трубку.

Збір березового соку - пристосування
Фото. Збір березового соку – пристосування.

Після збору соку не можна в дереві залишати отвір, його потрібно щільно закрити мохом, а ділянку стовбура, з якого зняли кору, необхідно замазати воском або господарським милом. Якщо так замазати надріз, то дерево не постраждає від проникнення грибкових інфекцій або хвороботворних бактерій.

Збір березового соку – пристосування

Сьогодні ми звикли бачити березовий сік в банці, а в минулі часи сік збирали в берестяні ємності, щоб краще і довше зберігався цей напій. В наші дні нікому не хочеться возитися з приготуванням таких ємностей. Тому, для збору соку використовують скляні банки, пластикові пляшки і навіть целофанові пакети.

Видобуток березового соку
Фото. Видобуток березового соку
Прийшов час збору березового соку
Фото. Прийшов час збору березового соку

Правила збору березового соку

Щоб не завдати шкоди дереву, необхідно знати, що старі і зовсім молоді берези для збору соку не годяться. Тому, свій вибір краще зупинити на деревах з діаметром 20-40 см. Кількість допустимих отворів в березі залежить від її діаметра. Якщо береза має діаметр близько 25 см, в ній можна робити тільки один отвір. У березі з діаметром близько 40 см можна зробити не більше 4 отворів.

Наступною умовою є кількість зібраного соку. Якщо ви розраховуєте на збір соку в наступному році, тоді ви повинні пам’ятати, що з одного дерева можна взяти тільки 1 літр напою протягом 2-3 днів і ніяк не більше.

Щоб зробити отвір, по якому буде витікати сік, можна використовувати коловорот, а можна скористатися стамескою або ножем, не вганяючи їх занадто глибоко в стовбур дерева. Отвір після збору необхідно ретельно закрити і замазати.

Самим безболісним способом є збір соку із зрізаної гілки. Гілку зрізують таким чином, щоб на утворений сучок можна було повісити ємність. Для зручності обрізаний сучок підв’язують до стовбура або іншої гілки, щоб зафіксувати його і направити зрізом в ємність для збору соку. Цей спосіб дає можливість закріпити на гілках кілька невеликих ємностей і швидше їх наповнити.

Треба пам’ятати, що рух соку залежить від температури повітря. Тому, в теплі дні ємності наповнюються дуже швидко, а найоптимальніший час для збору – від полудня до вечора.

Відео: Збір березового соку, кленового соку і соку маньчжурського горіха

Коли заготовка березового соку закінчується, то зібраний сік краще використовувати відразу, але якщо соку виявилося більше, його краще зберігати в холоді, інакше, він скисне.

Коли закінчується час збору березового соку і виявляється, що соку заготовили багато постає питання, як його краще зберегти, як закочувати березовий сік для подальшого вживання, що б він максимально зберіг свої корисні властивості .

Вивчивши як правильно березовий сік збирати, дізнавшись основні правила видобутку, збору і заготівлі березового соку самий час поцікавитися як закочувати березовий сік на зиму в домашніх умовах.