Квашена зелена капуста, або кришиво на зиму по старому рецепту

Рецепт кришива зародився ще в старі добрі часи, коли господині не викидали продукти, а намагалися зберегти якомога більше з урожаю. Традиційно кришиво готують із зеленого листя капусти, яке не входить до качану, а лопухами оточує щільний вилок. Зараз їх обрізають і викидають, але раніше, це була необхідна складова для капусняків і борщів.

Головна проблема зараз, це знайти потрібні листя. Якщо є свій город – проблем немає. Якщо ж ви живете в міській квартирі, краще проїхатися за місто на найближче поле, де вирощують капусту. З вас навіть грошей не візьмуть, і тільки спасибі скажуть, якщо ви зберете зелене капустяне листя, яке нікому не потрібне.

Вимийте це листя і гострим ножем видаліть центральну прожилку. Тепер, потрібно покришити ці листя. Раніше для кришива існували спеціальні ножі з довгими ручками, і капусту кришили прямо в дерев’яній бочці. Зараз мало у кого в господарстві знайдеться такий ніж, і доведеться потрудитися звичайним кухонним ножем, або сокирою. Листя потрібно саме покришити, щоб шматочки були розміром 1 х 1 см. Можна трохи більше, але для кришива бажано постаратися.

На 10 літрове відро покришеної капусти потрібно:

  • 250 гр. солі;
  • жменю житнього борошна (або м’якуш житнього хліба).

Хліб, або житнє борошно – це обов’язковий інгредієнт для кришива. Він дає більш активне бродіння і незабутній житній аромат.

Перемішайте капусту з сіллю і борошном, гарненько перетираючи кришиво руками. Капуста повинна пустити сік, інакше кришиво не вийде.

Гарненько утрамбуйте капусту в відрі, прикрийте зверху кришкою і поставте гніт.

Починаючи з наступного дня потрібно кожен день проколювати капусту дерев’яною палицею, або лопаткою в декількох місцях, два рази на день. Причому, діставати потрібно до самого дна. Капуста при бродінні виділяє сірководень, і потрібно випускати його, щоб капуста не завонялась. Не забудьте обполоснути кришку від цвілі і піни.

Кришиво слід заквашувати протягом 5-7 днів, після чого, його потрібно винести в льох, або інше прохолодне місце. У міських квартирах, де немає такого місця, кришиво заморожують.

Відіжміть кришиво від зайвого розсолу, розкладіть порційно по пакетах, і покладіть пакети в морозильну камеру. У морозилці кришиво може зберігатися нескінченно довго, і у вас завжди під рукою буде головний інгредієнт для приготування капусняка, або борщу.

Щоб згадати наші старі традиції, дивіться відео, як готують кришиво з капусти: