Гербарій з листя – як правильно сушити листя для гербарію

Гербарій може використовуватися з різною метою – для виконання якихось завдань з ботаніки чи для декорування приміщення, створення композицій. І щоб листя не зіпсувалися, треба знати, як його правильно сушити. Саме про це ми зараз і поговоримо.

Як збирати листя для сушіння

Листя можна зрізати або збирати те, що вже опало. Якщо хочете, щоб гербарій був гарним та акуратним – для зрізання завжди використовуйте ножиці та гострий ніж. Збирати необхідно в теплі сонячні дні, коли роса вже висохла. Бо якщо ви зберете вологі листочки – вони можуть вкритися плямами.

Збираючи листя на гербарій, звертайте увагу, щоб листочки були свіжими, пласкими, без гнилі та пошкоджень. Черешки також повинні бути свіжими і прямими.

Після збору потрібно негайно приступати до сушіння.

Як сушити листя

Способи сушки листя для гербарію

Природний спосіб сушіння

Якщо листочки повинні бути об’ємними, то їх можна сушити на аркуші паперу. Розкладіть листи в один шар та покладіть в сухому місці, де на гербарій не буде потрапляти сонячне проміння. Але варто пам’ятати, що при такому способі сушіння листи стають тьмяними і блідими, але цю проблему можна виправити звичайною блискучою фарбою.

Як сушити листя

У книзі

Цей спосіб найвідоміший і найпопулярніший. Треба покласти між сторінками книги серветки або перфорований папір, а між ними вже вкласти листи. Папір потрібен для того, щоб поглинути вологу з листочків.

Як сушити листя

Під пресом

Цей спосіб є професійним, бо спеціальний прес для сушки дозволяє зберегти форму та фактуру рослин.

Як сушити листя

Але оскільки прес коштує дорого, можна зробити його самостійно з того, що є під рукою. Наприклад, можна зробити прес з книг. Треба покласти рослини на аркуш пергаменту, прикрити їх зверху ще одним, а зверху поставити книги. Замість пергаменту можна використати і старі газети.

Під пресом рослини треба сушити 2-3 тижні.

За допомогою праски

Цей метод дуже швидкий. Головне – виставити на прасці середню потужність та вимкнути відпарювач. Листя треба покласти на папір, але так, щоб воно ні в якому разі не торкалося одне одного, накрити зверху ще одним аркушем та прасувати кілька хвилин.

Як сушити листя

Але такий спосіб не рекомендується використовувати без крайньої потреби бо листочки стають ламкими.

Це відео присвячене тому, як можна миттєво засушити листя:

Щоб листя навіть після прасування довго зберігалося, краще запечатати його у віск. Для цього покладіть аркуш паперу, зверху вощений папір, потім листя, знову вощений папір і далі ще один звичайний аркуш. Звичайний папір можна замінити тканиною, яка добре пропускає тепло.

Прасувати гербарій треба 3-5 хвилин, час від часу перевертаючи конструкцію. Тоді віск пристане рівномірно. Потім треба дати паперовій конструкції вистигнути. А далі необхідно вирізати рослини по контуру , залишаючи від краю кілька міліметрів. Потім ви зможете видалити папір, а листя лишиться наче заламіноване в воску.

В цьому відео мова піде про те, як правильно засушити гербарій та сухоцвіти:

Як зберігати висушене листя

Гербарій треба зберігати в темному, сухому місці. Температура може бути будь-яка. Але повітря не повинно бути пересушеним, яким воно часто стає в зимовий період, коли доводиться вмикати обігрівачі. Тому найкраще зберігати гербарій на лоджії чи заскленому балконі, при умові, що там немає батарей.

Кращі ємності для зберігання – просторі картонні коробки. Вони захищають від пошкоджень та прямого сонячного проміння.

Як сушити листя